• Події
 • Культура
 • Резонанс

  Останні новини

  Як починається тепличний сезон у Заріччі в умовах карантину (ФОТО)

  29.03.2020 - 10:21

  Відомо, чи вплине карантин на медреформу у квітні

  29.03.2020 - 08:30

  В одному районі Тернопільщини коронавірус виявили у 21 медика

  28.03.2020 - 16:17

  Прикордонники пояснили, що означає закриття кордону і як його можна перетнути

  28.03.2020 - 16:10

  33 пожежі сухої трави за чергову добу приборкали вогнеорці Закарпаття. З них, внаслідок двох загорань пошкоджено будівлі у Тячівському та Хустському районах. Ще два загорання сухостою призвели до пожеж на території лісгоспів.

  28.03.2020 - 11:02

  У МОЗ пригрозили медзакладам, які приховуватимуть випадки захворювання на коронавірус

  28.03.2020 - 10:47

  МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ органам місцевого самоврядування, суб’єктам господарювання та громадянам по проведенню заходів з дезінфекції для запобігання захворювання на COVID-19

  28.03.2020 - 09:16

  Вогонь підбирається до хат: на Закарпатті щодня палять траву (ВІДЕО

  27.03.2020 - 18:28

  Все, що треба знати про коронавірус: пояснює доктор Комаровський (ВІДЕО)

  27.03.2020 - 16:37

  Елітні авто та коштовності: «Схеми» привідкрили завісу життя родин закарпатських митників (ВІДЕО)

  27.03.2020 - 15:04

  У лютому мережі АЗС на Закарпатті продали пального на понад 288 млн грн

  27.03.2020 - 14:55

  У закарпатського прикордонника підозрюють коронавірус. Його везуть до інфекційної лікарні

  27.03.2020 - 14:22

  Закарпатська обласна інфекційна лікарня готується приймати пацієнтів із COVID-19: пролікованих виписують, з іншими патологіями – не приймають

  27.03.2020 - 14:01

  До закриття кордону менше доби: Перед закарпатськими КПП утворюються черги

  27.03.2020 - 13:53

  “Тіло винесли з лікарні в мішку і закрили двері”, – доньки померлого від COVID-19 розповіли, як ховали батька (ВІДЕО, ФОТО)

  27.03.2020 - 12:33

  Громадян України в Угорщині «в цей особливий період» не будуть штрафувати за протерміновані документи – Сійярто

  27.03.2020 - 11:43

  На Виноградівщині отруїлось 2 дітей. 16-річна дівчина загинула

  27.03.2020 - 11:40

  Відомо, яку зарплату отримуватимуть педагоги на період карантину

  27.03.2020 - 10:13

  Як проводитимуть хрещення, вінчання та поховання в умовах карантину на Закарпатті

  27.03.2020 - 09:21

  Звернення Глави держави щодо продовження боротьби з коронавірусом в Україні

  27.03.2020 - 08:57

  ФОТОФАКТ. У Мукачеві вже квітне «шалена» сакура

  26.03.2020 - 19:17

  У мукачівки підтвердився коронавірус. Це перший випадок Covid-19 на Закарпатті

  26.03.2020 - 18:41

  Через введений в Україні карантин, ЗНО у 2020 році проведуть влітку

  26.03.2020 - 17:20

  Далекобійники не підписуватимуть зобов’язання про самоізоляцію

  26.03.2020 - 16:31

  Оновленя. Наплутали області! НСЗУ: На Закарпатті є два підтверджених випадки COVID-19

  26.03.2020 - 15:02

  На Закарпатті в самоізоляції перебуває 7233 особи

  26.03.2020 - 14:16

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  вологість:

  тиск:

  вітер:

  Курс валют НБУ

  Курси валют Національного Банку України

  Подивитися на світ і на себе в ньому іншими очима допоможе юним читачам нова книжка Василя Шкірі

  Опубліковано 22.01.2020 - 18:23
   
  Уже кілька років поспіль гостинно відкриває свої двері у день Старого нового року для юних прихильників творчості Василя Шкірі Закарпатська обласна бібліотека для дітей та юнацтва.

  На цей раз дитячий письменник презентував свою нову книжку  «Житіє Зайчика – Контрабандиста». Для організації дійства значних зусиль доклали заступника директора по роботі з дітьми Оксана Горкій, завідувачка відділу по обслуговуванню дітей дошкільного віку та учнів 1-4 класів Марія Корсак та працівники цього ж відділу Вікторія Цинканич та Мирослава Дупин. Серед присутніх (а в залі не було де яблуку впасти) виділялися поважні краяни – голова Закарпатської обласної організації Національної спілки письменників України Василь Кузан, відомий  поет, лауреат багатьох  всеукраїнських премій Василь Густі, відомий поет і прозаїк, професор Ужгородського національного університету Сергій Федака, директор видавництва «Карпати» Віктор Браславець, редактор цього ж видавництва Борис Кушнір, художник – ілюстратор Ольга Ладижець. Їх довгими і тривалими оплесками зустріли працівники бібліотеки, учні 4-го А класу Ужгородської СЗОШ І-ІІІ ст. №3 із поглибленим вивченням англійської мови та їх улюблена вчителька Лариса Пашковська.

  -Видавництво «Карпати» на суд юного читача виносить уже сьому книжку знаного в краї творця казкових оповідей, — так розпочав свій виступ Борис Кушнір, до рук якого у першу чергу потрапляють рукописи Василя Шкірі. — До того були збірки «Таємниця Смерекового замку», «Ранок вечора мудріший», за які він удостоївся обласної літературної премії імені Федора Потушняка» та «Майстер Нехай», «Чупакабра», «Шаркань» і «Тайстра казок». Свого часу наше видавництво спільно із обласною організацією Спілки письменників України та Закарпатською обласною бібліотекою для дітей та юнацтва проводили обласний конкурс дитячого читання. У ньому брали участь школярі всього Закарпаття. Виявилося, що найбільш знаний в краї серед письменників, які пишуть для дітей – Василь Шкіря. Він і став Лицарем книги № 1 видавництва «Карпати, за що був удостоєний іменної медалі. Його рукописи приємно читати, бо письменник добре володіє словом, його казки мудрі, дотепні, легко читаються, уже давно стали затребуваними. Він талановито обирає традиційно вишукану нову форму казки, а його герої добре  знані дітям і дорослим. І теми оповідей завжди актуальні та однаково близькі  усім.
  Сергій Федака у своєму виступі зізнався, що він добре знайомий із творчістю Василя Шкірі, неодноразово писав відгуки на  вихід у світ його нових збірок. Приємно здивувала і книжка «Житіє Зайчика – Контрабандиста», яка ще раз засвідчила, що в літературу прийшов талановитий автор, який впевнено, уже впродовж трьох десятків літ. торує свою стежку у казковий світ, продовжує славні традиції своїх земляків Федора Потушняка і Степана Жупанина, які збагатили українську літературу  творами, які вже стали класикою. Казка в житті верховинців у всі часи відігравала важливе місце. Напевне, Василь Шкіря ще добре пам’ятає, коли їх переповідали сивочолі дідусі і бабусі на вечорницях. Народ втілював у казкових оповідях свої мрії, радів із перемог добра над злом і брехнею. Найсуттєвіша особливість казки – фантазія. Саме в цих творах людська думка спроможна полинути туди, куди не може дістатися ніхто.
  Приємне враження  у присутніх  викликав виступ Ольги Ладижець – внучки відомого українського письменника, лауреата всеукраїнської премії імені Лесі Українки Володимира Ладижця. Вона не вперше ілюструє його книжки. Її  малюнки надзвичайно талановиті, по-дитячому щирі й безпосередні. Вони повертають нас в  безтурботне дитинство, в казковий світ мрій.
  -Якщо відверто, то я просто в захопленні від творчості Василя Шкірі. – каже О. Ладижець. — Перечитуючи його казкові оповіді, й сама переношуся у чарівний світ дитинства, намагаюся мовою фарби передати свій настрій від прочитаного. Щоразу у його творах відкриваю і знаходжу щось нове для себе. Письменник із чарівного краю  вміє заінтригувати юного читача і спілкуватися з ним на зрозумілій мові. А мова його проста, сюжети динамічні, у казках багато прислів’їв і приказок, у текстах побутують народні традиції і звичаї. Він не шукає своїх героїв за високими горами, синіми морями і тридев’ятим царством, а знаходить їх в наших краях. Це – хитра Лисичка, ласун Ведмідь, злий, мстивий  і жадібний Вовчисько, боязкий Зайчик і мудрий Їжачок. Їм притаманні людські риси – дружба і зрада, безкорисливість і жадібність, наївність і зарозумілість, страх слабких перед сильними. Уважно спостерігаючи за навколишнім світом, Василь Шкіря давно вже запримітив чимало схожих особливостей тварин і людини. Особливо – у поведінці: звички і вдача. Тварини здебільшого мають такі повадки, як люди. Це поєднання і привело автора книги до типізації характерів.
  Думку Ольги Ладижець  продовжив Василь Густі, який зазначив, що Василь Шкіря зайняв достойну нішу в сучасній літературі. На полицях бібліотек книжки письменника не залежуться. Їх читають навперебій насамперед ті, кому вони адресовані: діти і молодь. Скільки хлопчиків і дівчаток зачаровувалися героями його творів, переживали за їхню долю, пізнавали світ, сповнений красою, добротою і мудрістю. Щоб казки були цікавими, автор наповнює їх смішними картинками і епізодами, неймовірними ситуаціями та пригодами звірят, а також їх готовність допомогти в біді тим, хто цього потребує. Автор книжки засуджує підступність і лицемірство, грубість, тупість, обмеженість і ненажерливість. Саме у казках про тварин письменник вбачає значні можливості для виховання у дітей високих моральних якостей. Дитина й справді повинна виростати серед казкового епосу, який несе яскраві враження, розвиває мову і фантазію малечі, приводить до пізнавання світу. Казки загострюють  спостережливість, мають не лише пізнавальну, а й глибоко виховну та естетичну цінність. Казкам характерна проста композиційно – сюжетна побудова. Зазначалося, що теми оповідей завжди актуальні та однаково близькі усім дітям краю. Про визнання творчості письменника свідчать численні премії, якими він нагороджений протягом останніх десятиліть. Серед них -  всеукраїнська літературна премія імені Володимира Кобилянського.
  У  дещо незвичній формі побудував свій виступ Василь Кузан. Він, ніби вчитель  на екзамені, намагався перевірити школярів, чи добре вони обізнані з творчістю Василя Шкірі. Виявилося, що так. Крім того, дітлахи добре  знають його біографію, де і коли народився, яку здобув освіту, професію, чим цікавиться, про сімейні справи. Відчувалося, що ми живемо в непростому світі, коли доводиться виживати в умовах заробітчанства батьків і матерів, правди і брехні, душевного благополуччя родини і її бездушності, пустих обіцянок кандидатів у депутати і віри, що у нас все буде добре. До речі, на зустрічі була присутня дочка автора Тетяна.
  Окрасою презентації стали виступи учасників театральної студії «Бавка» при Закарпатському академічному обласному театрі ляльок, які показали уривок з казки «Михайлик – Насміхайлик» та лялькова вистава міні – театру «Теремок» на казку «Як звірята зустріли свято». Фішка  в тому, що до вистави були залучені всі присутні – треба було розв’язати кросворд. Вона полягала у вписуванні літер у перехресні рядки клітинок накресленої фігури так, щоб за горизонталлю і вертикаллю вийшли згадані ведучою мамою Зайчихою слова. Добре довелося помізкувати над тим, про яку чудову пору року йдеться у кросворді. Зокрема, діти повинні були відповісти на питання: як називається рослина, на якій з’являються «котики»; який птах першим повертається до нас із вирію; як називається перший місяць весни; які квіти у нашому лісі розцвітають першими; що за дерево: біла кора, тоненькі віти, навесні в сережках. Звісно, мова йшла про весну. Виявляється, і в лісі можна провести чудове свято. Власне, такою вийшла і презентація книжки Василя Шкірі. Вона запамsтається присутнім надовго.
  Василь ЛОВСКА,

  член Національної спілки журналістів України.

  Добавить комментарий

  Категорії: Культура, Події
  Рейтинг@Mail.ru